ورود به جانویس

«نمی‌توانم» نداریم؛ ۵ کار کلیدی که افراد مثبت‌اندیش انجام می‌دهند!

«نمی‌توانم» نداریم؛ ۵ کار کلیدی که افراد مثبت‌اندیش انجام می‌دهند!
«نمی‌توانم» نداریم؛ ۵ کار کلیدی که افراد مثبت‌اندیش انجام می‌دهند!

شواهد زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد افراد مثبت‌اندیش، بیشتر و بهتر از افراد منفی‌نگر زندگی می‌کنند. این افراد شاد نه تنها از استرس، اضطراب و افسردگی کمتر لذت می‌برند، بلکه به بیماری‌های کمتری دچار می‌شوند و عمر طولانی‌تری دارند.

بعید می‌دانم کسی باشد که از داشتن زندگی طولانی و البته سالم لذت نبرد. بنابراین چه ویژگی‌هایی در افراد مثبت‌اندیش وجود دارد که آن‌ها را متمایز می‌کند؟ تعدادشان زیاد است؛ اما اجازه دهید روی پنج مورد از آن‌ها تمرکز کنیم..


۱- افراد مثبت‌اندیش چارچوب‌‌ها را بازنگری می‌کنند

«تفاوت بین خوش‌بین و بدبین این است که، خوش‌بین دونات را می‌بیند اما بدبین سوراخ را.»

مک لندبرگ ویلسون

توانایی نگاه کردن به چیزی از دیدگاهی متفاوت و کاربردی‌تر، می‌تواند یک سوپر پاور در نظر گرفته شود! برای مثال افراد مثبت‌نگر به جای اینکه در همه جا مشکلات را ببینند، چالش‌هایی را می‌بینند که از قدم گذاشتن در آن‌ها لذت می‌برند. در واقع هرچه یک کار سخت‌تر باشد، احساس موفقیت بیشتری می‌کنند.

جنبه‌ی دیگر بازنگری مجدد این است که بدانیم افکار ما واقعیت قضیه نیستند و اگر تلاش کنیم می‌توانیم ذهن‌مان را تغییر دهیم. همراه با این مفهوم، باید درک کنیم که هیچ چیز برای همیشه ماندگار نیست. تمرکز در اینجا این است که فضایی برای تغییر ایجاد کنیم و توانایی خود را برای پیدا کردن فرصت‌های ذاتی در موقعیت‌های جدید پرورش دهیم.


۲- افراد مثبت‌اندیش با خود گفت‌وگوی سالمی دارند

اکثر ما یک گفت‌وگوی درونی با خودمان داریم، اما تفاوت ما با افراد مثبت‌اندیش در این است که آن‌ها وقت خود را صرف کوبیدن خود نمی‌کنند! آن‌ها اشتباهات را به عنوان درس و موانع راه را به عنوان انگیزه‌ای برای امتحان یک مسیر متفاوت می‌بینند. آن‌ها وقت باارزش خود را صرف نشخوار فکری نمی‌کنند، بلکه به دنبال راه‌حل‌‌های خلاقانه در هنگام بروز مشکلات هستند.

به جای گفتن جملاتی مثل «نمی‌توانم» یا «من در این کار خوب نیستم»، جملاتی مثل «من تمام تلاشم را می‌کنم» و «همه‌ در مقطعی مبتدی هستند» را با خودشان تکرار می‌کنند. آن‌ها سعی می‌کنند با خود همان‌طور حرف بزنند که با فردی که دوستش دارند حرف می‌زنند.


۳- افراد مثبت‌نگر فاجعه‌سازی نمی‌کنند

وقتی دست رد به سینه‌ی افراد مثبت‌نگر می‌خورد، تصور نمی‌کنند که دوست‌داشتنی نیستند و هیچکس نمی‌خواهد با آن‌ها معاشرت کند. اگر با کسی مشاجره کنند، تصور نمی‌کنند که آن رابطه تمام شده است. اگر صبحانه‌ی آن‌ها خراب شد، خیال نمی‌کنند که بقیه‌ی روز وحشتناک خواهد بود!

به عبارت دیگر آن‌ها موقعیت‌های ناخواسته را با انتظار بدترین‌ها، سخت‌تر نمی‌کنند. گرایشی برای تصور بدترین چیز در انسان‌ها وجود دارد که ناشی از انگیزه‌ی بیولوژیکی ما برای حفاظت از خود و پیش‌بینی مشکلات برای اجتناب از آن‌هاست.

با این حال فرد مثبت‌اندیش قبل از اینکه فرضیاتی در مورد چگونگی وقوع اتفاقات ایجاد کند، منتظر حقایق می‌ماند. حتی اگر آن حقایق، شواهد ناخواسته‌ای را آشکار کنند، باز هم به دنبال بهترین راه می‌گردد.


۴- افراد مثبت‌اندیش، انعطاف‌پذیر هستند

در واقعیت، معمولا راه‌های ممکن زیادی برای عبور از پیش‌آمدهای زندگی وجود دارد. هرچه فرد انعطاف‌پذیری ذهنی بیشتری داشته باشد، بیشتر به دنبال راه‌حل می‌گردد؛ حتی برای سخت‌ترین مشکلات.

افراد مثبت‌نگر انعطاف‌پذیری ذهنی و فیزیکی خود را پرورش می‌دهند. آن‌ها به این درک رسیده‌اند که به معنای واقعی کلمه، خم شدن بهتر از شکستن است. آن‌ها با حرکت منظم بدن و توسعه دادن ذهن خود، این انعطاف‌پذیری را ارتقا می‌دهند. چیزی که ثابت است در تغییر کردن مشکل دارد، اما چیزی که سیال است می‌تواند در زیر، اطراف و روی هرآنچه سر راهش قرار می‌گیرد حرکت کند.

مطالعات نشان می‌دهند که انعطاف‌پذیری روان‌شناختی با رضایت بیشتر از زندگی، موفقیت و شادی همراه است. گذشته از این، انعطاف‌ناپذیری با آسیب‌شناسی روانی همراه است. از این رو اگر می‌خواهید از مزایای یک زندگی رضایت‌بخش و رهایی از مسائل مربوط به سلامت روان بهره‌مند شوید، باید انعطاف‌پذیری خود را تقویت کنید.


۵- افراد مثبت‌اندیش روابط را در اولویت قرار می‌دهند

طبق مطالعه‌‌ای، رابطه‌های نزدیک بزرگ‌ترین شادی‌آور طول عمر ما هستند. همانطور که اکثر ما می‌دانیم، شادی و مثبت‌اندیشی ارتباط نزدیکی باهم دارند و جای تعجب نیست که این ویژگی‌ها روابط سالمی را در پی داشته باشند.

پس برای ایجاد یک زندگی شاد و سالم، روابط نزدیک را پرورش دهید. با انجام این کار، لذت ایجادشده این روابط را بهبود می‌بخشد که منجر به سلامت و شادی بیشتر می‌شود.


«مثبت‌اندیشی همیشه پیروز می‌شود… همیشه.»

گری واینرچوک

با همه‌ی این خوبی‌ها باید یادآوری کنم که در زمینه‌ی مثبت‌اندیشی نباید از آن طرف بوم بیفتید! مثبت‌نگری تا یک جایی درست و به جاست. از حدی بیشتر ممکن است نتیجه‌ی عکس بدهد و به شما آسیب هم برساند. در این زمینه توصیه می‌کنم مقاله‌ی «مثبت‌گرایی سمی در برابر مثبت‌گرایی حقیقی» را مطالعه کنید.

حانیه خانی

من حانیه خانی هستم. خواندن و نوشتن در زندگی‌ام نقش پررنگی دارند. اگر در این مسیر به یک سوال از ذهن‌تان پاسخ دهم برای من کافی‌ست..

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها