ورود به جانویس

برای داشتن زندگی متعادل، این ۲۵ کار را انجام دهید!

برای داشتن زندگی متعادل، این ۲۵ کار را انجام دهید
برای داشتن زندگی متعادل، این ۲۵ کار را انجام دهید

همه‌ی ما لحظاتی داشته‌ایم که احساس کرده‌ایم قطار زندگی‌مان دارد از ریل خارج می‌شود. زندگی ممکن است در زمانی که انتظارش را ندارید، شما را زمین بزند. به هر حال زندگی بی‌نقص نیست، اما ما با هر تجربه بهترین استفاده را از آن می‌بریم. همه‌گیری کرونا، از دست دادن عزیزان‌مان، بیکاری و مشکلات دیگر ممکن است ما را با چالش‌های بسیاری روبه‌رو کرده باشند.

شاید الان زمان آن باشد که زندگی خود را به مسیر درست برگردانیم. قرار است راه‌کارهایی را بررسی کنیم که به من و شما کمک می‌کنند تا به جایگاه اصلی‌مان بازگردیم و از داشتن یک زندگی متعادل لذت ببریم. اگر آماده‌اید شروع کنیم..


۱- هر روز فعالیت بدنی داشته باشید

ورزش به شما کمک می‌کند تا استرس‌تان را تخلیه و به وضعیت فعلی زندگی خود فکر کنید.

مهمتر از همه، ورزش به شما کمک می‌کند تا ذهن خود را برای تصمیم‌گیری عینی، تنظیم مجدد و بازگشت به آنچه برای شما مهم است، پاک کنید.


۲- برای میزان کار خود، محدودیت روزانه تعیین کنید

اگر تجربه‌ی دورکاری را داشته‌اید، احتمالا ساعات بیشتری نسبت به زمانی که در دفتر کار می‌کردید، کار کرده‌اید.

چرا؟ چون با کار کردن در خانه، مرز بین کار و زندگی شخصی شما محو می‌شود. با خود می‌گویید چند دقیقه دیگر کارتان را تمام می‌کنید، اما چند دقیقه تبدیل به چند ساعت می‌شود.

سعی کنید بیشتر از ۳۰ دقیقه در هر روز اضافه‌کاری نداشته باشید. این کمک می‌کند کارتان افسار زندگی را در دست نگیرد.


۳- دوباره با شریک زندگی خود ارتباط عاطفی برقرار کنید

برای داشتن زندگی متعادل و تنظیم دوباره‌ی آن، بسیار مهم است که با شریک زندگی‌تان یک رابطه‌ی باز و صادقانه داشته باشید.

چه در محل کار چه خانه یا خارج از خانه باشید، نوع رابطه‌ای که با شریک زندگی‌تان دارید، به طور غیر قابل انکاری بر روحیه، عملکرد و رفاه شما تاثیر می‌گذارد.

برای برقراری ارتباط مجدد با شریک زندگی خود وقت بگذارید، به گفت‌وگوهای عمیق بپردازید و آن‌وقت می‌بینید که چقدر سریع زندگی شما تغییر خواهد کرد.


۴- یاد بگیرید که با «نه» گفتن راحت باشید

چرا «نه» گفتن اینقدر سخت است؟ مشکل این است که وقتی به کسی «بله» می‌گویید، به چیز دیگری «نه» می‌گویید.

در تجارت به آن هزینه‌ فرصت می‌گویند که به معنای از دست دادن سود بالقوه‌ی گزینه‌های دیگر است، زمانی که یک گزینه را بر گزینه‌ی دیگر ترجیح می‌دهید.

به این باور برسید که شما نمی‌توانید ۱۰۰ درصد مواقع همه را راضی نگه دارید و آن «بله» گفتن به دیگری به معنی «نه» گفتن به خودتان است. شروع کنید و در هر کاری خودتان را اولویت قرار دهید و اول روی خودتان تمرکز کنید.


۵- عضو یک باشگاه یا گروه شوید

اختلاط با کسانی که علایق مشترکی با آن‌ها دارید، شگفت‌انگیز است و احساس بسیار خوبی به شما می‌دهد. پیوستن به یک گروه اجتماعی شما را از تنهایی بیرون می‌آورد و کمک می‌کند کار کردن بیش از حد را متعادل کنید.


۶- حداقل یک دلیل پیدا کنید که عمیقا به آن اعتقاد دارید

انرژی خود را روی چیزی سرمایه گذاری کنید که برای شما اهمیت زیادی دارد و به جنبه‌‌های نوع‌دوستی، مهربانی و فعال بودن شخصیت شما کمک می‌کند.


۷- به خودتان اجازه دهید در هفته چند ساعت تنها باشید

بعضی از مردم متنفرند که تنها بمانند. من از گذراندن لحظاتی به تنهایی بسیار لذت می‌برم. نه فقط به این دلیل که یک درون‌گرا هستم، بلکه به این دلیل که زمان‌های تنهایی به شما اجازه می‌دهند عمیق فکر کنید، روی خودتان تمرکز و آزادانه فکر کنید.

چنین زمان‌هایی به شما کمک می‌کنند که بفهمید زندگی‌تان چگونه پیش می‌رود و یا کارهای مورد علاقه‌تان را انجام دهید.


۸- کتاب بخوانید

من عاشق کتاب خواندن هستم. کتاب‌هایی مانند کیمیاگر به شما کمک می‌کنند از واقعیت‌ها فرار و خود را در داستان تصور کنید.

شما در حال خواندن این مطلب هستید، پس این نشان می‌دهد اهل مطالعه‌اید. چه چیزی لذت‌بخش‌تر از کتاب خواندن زیر سایه‌ی درخت یا وقتی که روی صندلی راحتی‌تان ولو شده‌اید؟

خواندن می‌تواند آموزشی، سرگرم‌کننده و آرامش‌بخش باشد.


۹- هر روز به موسیقی‌ای که از آن لذت می‌برید گوش دهید

موسیقی به من کمک می‌کند از پیاده‌روی یا ورزش لذت بیشتری ببرم. وقتی به آهنگ‌های مورد علاقه‌تان گوش می‌دهید، احساس شادی می‌کنید.

یک خوشحالی ساده مثل آهنگ مورد علاقه می‌تواند با هر چیز منفی که بخواهد حال شما را خراب کند، مقابله کند.


۱۰- شروع به یادگیری چیزهایی کنید که به آن‌ها علاقه دارید

با بالا رفتن سن، ادامه‌ی یادگیری چیزهای جدید ضروری است. این به شما کمک می‌کند زمان و انرژی خود را صرف چیز باارزشی کنید.


۱۱- یک مهارت یا استعداد را انتخاب کنید و در آن سرآمد باشید

هیچ چیز به اندازه‌ی کار کردن روی چیزی و تماشای اینکه هر روز بهتر و بهتر می‌شوید، به شما احساس رضایت نمی‌دهد.

این لذتی‌ست که هیچکس نمی‌تواند آن را از شما بگیرد و برای داشتن یک زندگی متعادل بسیار مهم است.


۱۲- مطمئن شوید که تعدادی دوست بسیار نزدیک دارید

ایجاد روابط دوستانه ممکن است سخت باشد و صمیمی باقی ماندن سخت‌تر! اما شما باید حداقل یک یا دو دوست صمیمی داشته باشید تا بتوانید در مورد مسائلی که آزارتان می‌دهند با آن‌ها صحبت و مشورت کنید.


۱۳- با شریک زندگی‌تان به قرارهای عاشقانه‌ی منظم بروید

اگر فرزند داشته باشید ممکن است برنامه‌ریزی برای قرار عاشقانه سخت به نظر برسد. اما مطمئن باشید اوقاتی را پیدا می‌کنید که بتوانید آن را به خود و شریک زندگی‌تان اختصاص دهید. پس آن زمان را پیدا کنید و قول دهید که آن را خرج کار دیگری نمی‌کنید.

هر کار که لازم است و از دست‌تان برمی‌آید برای محافظت از عشق و علاقه‌ی خود انجام دهید.


۱۴- به چیزهایی که هر روز به خاطر آن‌ها سپاس‌گزار هستید، اقرار کنید

همیشه چیزی وجود دارد که بتوانیم بابت آن سپاس‌گزار باشیم. به اطراف خود نگاه کنید تا متوجه شوید که بابت داشتن چه چیزهایی خوشبخت هستید.

سلامتی، همسر، فرزندان، توانایی برای انجام کارهایتان، سقفی بالای سر و … . هر روز چند دقیقه را به فکر کردن در مورد زندگی‌تان اختصاص دهید و برای همه‌ی نعمت‌های زندگی‌تان خدا را شکر کنید. امروز بابت چه چیزی شکرگزار هستید؟


۱۵- دعا و مدیتیشن کنید تا صبح‌ها آرامش داشته باشید

هر روز ما این فرصت را داریم که کارها را دوباره انجام دهیم، اوضاع را بهتر کنیم و خودمان را بهبود ببخشیم.

برخی افراد این فرصت را هدر می‌دهند. اما برخی دیگر از آن برای بهبود زندگی خود و تقویت روابط خود با دوستان و خانواده استفاده می‌کنند تا یک قدم به اهداف خود نزدیک‌تر شوند. حس آرامش می‌تواند به داشتن زندگی متعادل کمک کند.


۱۶- به کسی که نیاز به کمک دارد، کمک کنید

هر بار که به کسی کمک می‌کنم، حتی اگر به سادگی نگه داشتن در برای کسی باشد که وسایل زیادی را حمل می‌کند، مرا خوشحال می‌کند.

کمک به دیگران احتمالا یکی از بهترین کارها برای ایجاد، حفظ و تقویت روابط اجتماعی ما است. سعی کنید به کسی که نیاز به کمک دارد، کمک کنید؛ خواه او را بشناسید یا نه.


۱۷- در صورت نیاز مشورت بگیرید یا کمک بخواهید

نمی‌دانم چرا مردم فکر می‌کنند درخواست کمک باعث می‌شود آن‌ها ضعیف یا آسیب‌پذیر به نظر برسند.

برعکس، با درخواست کمک به دیگران اجازه می‌دهید که اطلاعات و منابع خود را با شما به اشتراک بگذارند و این باعث ایجاد ارتباط می‌شود. این به مردم نشان می‌دهد که به اندازه‌ی کافی به آن‌ها اعتماد دارید تا از آن‌ها درخواست حمایت داشته باشید.

بدانید که کمک خواستن جزوی از وجود انسان‌هاست. هیچ اشکالی ندارد که از کسی کمک بخواهید و اگر کسی به کمک نیاز داشت، به او کمک کنید.


۱۸- از منطقه‌ی امن خود خارج شوید

رشد، موفقیت و هر چیز دیگری که در زندگی می‌خواهید، در آن طرف منطقه‌ی امن‌تان قرار دارد.

چرا؟ چون مهم نیست که در زندگی چه می‌خواهید، باید سخت کار کنید و در برابر فرصت‌ها قرار بگیرید. افرادی که در منطقه‌ی امن خود باقی می‌مانند، در زندگی موفقیت چندانی ندارند. آن‌ها همیشه تیره بخت هستند و با حسرت زندگی می‌کنند.

آن شخص نباشید. مهم نیست بخزید یا بدوید، از منطقه‌ی امن‌تان خارج شوید، درون نور قدم بگذارید و برای آنچه می‌خواهید بجنگید!


۱۹- از یک همکار تعریف کنید

وقتی از کار کسی تعریف و تمجید می‌کنید، به خاطر داشته باشید که افراد دیگری درست مانند شما برای خلق بهترین نسخه از زندگی‌شان تلاش می‌کنند.

سعی کنید تا جایی که ممکن است تعریف و تمجید کنید؛ بدون اینکه عجیب به نظر برسید! خیلی زود متوجه می‌شوید که این کار چه احساس خوبی به شما می‌دهد و روزتان چگونه بهتر می‌شود.


۲۰- در موضوعی که به آن علاقه دارید کند و کاو کنید

همیشه چیزی هیجان‌انگیز برای یادگیری وجود دارد. چه بخواهید نویسنده‌ی بهتری باشید یا قرمه‌سبزی خوشمزه‌تری درست کنید، همیشه چیزی وجود دارد که بتوانید یاد بگیرید.

وقتی مهارت جدیدی یاد بگیرید و هر روز بهتر و بهتر شوید، احساس رضایت زیادی به شما دست می‌دهد. ممکن است ابتدا ترسناک به نظر برسد، اما پیشرفت‌های جزئی در طول سال‌ها شما را به جایگاه دلچسبی می‌رسانند.


۲۱- با والدین خود به طور مرتب تماس بگیرید و به آن‌ها سر بزنید

اگر خوشبخت هستید که یک یا هر دو والدین شما زنده هستند، ابتدا چند لحظه وقت بگذارید و شکرگزار باشید.

لطفا این را به یک عادت تبدیل کنید که با والدین خود صحبت کرده و به ملاقات‌شان بروید. بودن و صحبت کردن با کسانی که در تمام زندگی‌تان شما را می‌شناسند، آرامش‌بخش است.


۲۲- اهداف کاری خود را بنویسید

مهم نیست برای امرار معاش چه کار می‌کنید، مطمئنم که بیشتر روز خود را صرف کار کردن می‌کنید. اگر خوش‌شانس هستید که شغل خوبی دارید و از آن لذت می‌برید، باید یک سری اهداف شخصی تعیین کنید و در محل کار انجام دهید.

شاید بخواهید ظرف یک یا دو سال مدیر شوید. باید بفهمید که برای ارتقای شغلی و مهارت‌هایی که شرکت به دنبال آن‌هاست، چه چیزی لازم دارید و برنامه‌ای برای رسیدن به هدف‌تان تعیین کنید. بدون یک برنامه‌ی مشخص هرگز به اهداف‌تان نمی‌رسید.


۲۳- تا حد امکان بخوابید و استراحت کنید

وقتی خوب بخوابید، با انرژی و سرحال بیدار می‌شوید و می‌توانید با هر چیزی در طول روز روبه‌رو شوید.

خواب به عملکرد صحیح بدن و مغز شما کمک می‌کند و خواب خوب شبانه باعث بهبود یادگیری، حافظه، قدرت تصمیم‌گیری و حتی خلاقیت شما می‌شود. خواب خوب، زندگی متعادل و آرام‌تری را برای شما به ارمغان می‌آورد.


۲۴- متوجه باشید که آهسته و پیوسته برنده‌ی مسابقه است

مهم نیست که از زندگی خود چه می‌خواهید. چه ارتقای شغلی، چه تکمیل پروژه‌ی خانه یا گرفتن مدرکی که همیشه می‌خواستید، به هر حال زمان می‌برد.

واقعیت این است که اتخاذ یک رویکرد کندتر و سازگارتر با یک مشکل، اغلب به نتیجه بهتری منجر می‌شود. چرا؟ چون وقتی می‌خواهیم کاری را به زور انجام دهیم، اغلب در درازمدت به نتیجه نمی‌رسد.

مهم نیست از زندگی چه می‌خواهید، بدانید که یک شبه اتفاق نمی‌افتد. به جای اینکه چون همه چیز برای شما هماهنگ نیست ناراحت و مضطرب شوید، یک قدم به عقب بردارید و درک کنید که زندگی این‌گونه است.


۲۵- سلامتی خود را در اولویت قرار دهید

اگر زندگی یا سلامتی‌تان آشفته باشد، نمی‌توانید کاری انجام دهید. قبل از اینکه بتوانید از کسی مراقبت کنید و برای رسیدن به اهداف زندگی‌تان تلاش کنید، باید به خودتان فضا بدهید و فهرستی صادقانه از وضعیت زندگی‌تان تهیه کنید.

چه نمره‌ای به خودتان می‌دهید؟ آیا سلامتی‌تان را در اولویت قرار می‌دهید؟ آیا به خوبی غذا می‌خورید، شب خوب می‌خوابید و به طور منظم ورزش می‌کنید؟

سلامت روانی شما چگونه است؟ آیا می‌توانید مشکلات و موانع گذشته را کنار بگذارید، مثبت بمانید و آنچه را که پیش روی شماست، در آغوش بگیرید؟ شما باید مراقب سلامت روان خود باشید. این پایه‌ و اساس یک زندگی متعادل است.


تلاش برای حفظ تعادل در زندگی به شما کمک می‌کند تا روی آنچه برای داشتن یک زندگی شاد و رضایت‌بخش مهم است، متمرکز بمانید. اگر نیاز دارید که زندگی خود را به مسیر درست برگردانید، امیدوارم این راه‌کارها به شما کمک کنند کنترل زندگی خود را دوباره به دست بگیرید تا بتوانید از امروز بهترینِ خودتان باشید!

حانیه خانی

من حانیه خانی هستم. خواندن و نوشتن در زندگی‌ام نقش پررنگی دارند. اگر در این مسیر به یک سوال از ذهن‌تان پاسخ دهم برای من کافی‌ست..

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها