ورود به جانویس

۱۳ نکته بازاریابی در اینستاگرام

بازاریابی در اینستاگرام
بازاریابی در اینستاگرام

قطعاً همه ما می‌دانیم که چه‌قدر شبکه‌های اجتماعی در زندگی روزمره‌مان تأثیر گذار هستند. به‌گونه‌ای که هر شخص، روزانه به طور متوسط ۵۰ دقیقه در شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کند. اینستاگرام یکی از شبکه‌های اجتماعی پربازدید هست که هر ماه تعداد افراد فعال در آن بیشتر می‌شود. این شبکه اجتماعی به خوبی توانسته است که در بین کاربران مجازی محبوبیت پیدا کند و افراد را به سمت خود جذب کند. از طرفی کاربران مجازی در رده‌های سنی مختلف در اینستاگرام فعالیت می‌کنند و از کسب‌وکارها و اکانت‌های مختلف بازدید می‌کنند. به همین دلیل است که بازاریابی در اینستاگرام روزبه‌روز ارزش افزوده‌ای را پیدا می‌کند.

افرادی که دارای اکانت بیزینسی در اینستاگرام هستند می‌بایست با نکات بازاریابی آن آشنا باشند. در غیر این صورت رسیدن به موفقیت و هدف در نظر گرفته شده شاید کند و یا غیر ممکن شود. از این رو در ادامه قصد داریم ۱۳ نکته بازاریابی در اینستاگرام که از مهم‌ترین موارد هستند را در اختیار شما قرار دهیم تا در مسیر خود با سرعت بیشتری پیش بروید.

بازاریابی در اینستاگرام

۱- به اشتراک گذاشتن داستان

اینستاگرام یک شبکه اجتماعی است که بر پایه محتوا در حال فعالیت است. از طرفی مخاطب برای جذب شدن از محتوا کمک می‌گیرد. پس مهم نیست که اکانت شما مرتبط با معرفی یک محصول است یا با هدف تأثیرگذاری فعالیت می‌کند. موردی که مهم است آن است که شما داستان خود را همانند پازل در ذهن مخاطب بچینید تا با این کار بتوانید وی را سمت خود جذب کنید و از طرفی حس ارزشمندی را به مخاطب منتقل کنید.

با بیان کردن داستان یک اصالت به خود می‌دهید که منحصر به فرد است. حال بهترین راهی که برای انجام این کار وجود دارد استفاده از استوری و زیرنویس‌های دقیق است. با استفاده از استوری‌های اینستاگرام می‌توانید محتوای تعاملی را ایجاد کنید که مخاطبان خود را درگیر کنید.

۲- قرار دادن لینک در بیو

شاید شما هم این آگاهی را داشته باشید که بازاریابان اینستاگرام به کلیک و فروش اهمیت زیادی می‌دهند و به بیانی دیگر این کلیک و فروش از قسمت‌های مهم کارشان است. استفاده از لینک در بیو اینستاگرام یک قابلیت بسیار خوب است که در اختیار کاربران قرار گرفته است بنابراین شما می‌توانید از آن بهره ببرید. قرار دادن لینک در بیو اینستاگرام اصلاً کار سختی نیست و به راحتی می‌توانید این کار را انجام دهید.

شاید برایتان این سؤال پیش آمده باشد که این لینک می‌بایست لینک چه چیزی و چه شبکه اجتماعی باشد. در جواب باید به شما بگوییم که لینک قرار گرفته می‌تواند سایت، لینک شبکه اجتماعی، لینک کانال و هر چیز دیگری باشد. مهم آن است که راه ارتباطی خود را با مخاطب محکم‌تر کنید و از یک مسیر دیگر هم مخاطب را به خود متصل کنید.

اگر به اکانت اینفلوئنسرهای معروف نگاهی انداخته باشید به راحتی این مورد قابل مشاهده است و می‌توانید الگوبرداری‌هایی از آنها داشته باشید.

۳- خلق محتوای باکیفیت

همان طور که در مطالب بالا به آن اشاره کردیم اینستاگرام بر پایه محتوا در حال فعالیت است. پس تولید محتوای یونیک و با کیفیت می‌تواند منجر به جذب فالوور شود و هم چنین مخاطبان قدیمی را پایبندتر کند. پس اگر قصد دارید به صورت اصولی فعالیت کنید و حضوری مؤثر داشته باشید محتوایی را تولید کنید که کمک به افزایش فالوور کند.

محتوای به اشتراک گذاشته در اینستاگرام می‌تواند در قالب‌های مختلف مثل ویدئو و متن و … باشد. پس قبل از خلق محتوا ابتدا مخاطبان خود را آنالیز کنید سپس با توجه به رفتار و شخصیت آنها محتوای مناسبی را خلق کنید.

بازاریابی در اینستاگرام

۴- استفاده از ریلز اینستاگرام

در ابتدا باید در نظر داشته باشید که ریلز اینستاگرام یکی از روش‌های مهم در بازاریابی است. صدها هزار نفر برای ایجاد جامعه قوی‌تر و هم چنین رسیدن به مخاطبان و فروش بیشتر از ریلز استفاده کرده‌اند بنابراین شما هم می‌بایست استفاده از این ترفند را به دست بگیرید.

محتوای ریلز اینستاگرام می‌تواند بسیار متنوع باشد و همین محتوای کوتاه، یک راه باورنکردنی برای گسترش دنبال کنندگان است که به هیچ عنوان نباید از آن غافل شوید.

۵- بهینه کردن پروفایل خود

بهینه کردن پروفایل اینستاگرام یکی از موارد مهم در بازاریابی محسوب می‌شود. برای بهینه کردن پروفایل موردهای مختلفی وجود دارد که باید به آنها توجه کنید. اگر سری به دیگر اکانت‌های بیزینسی و اینفلوئنسری زده باشید متوجه می‌شوید که پروفایل آنها چیدمان خاصی دارد.

تصور کنید که در یک خیابانی قدم می‌زنید که تعداد زیادی فروشگاه در آن وجود دارد. هر کدام از فروشگاه‌ها دیزاین و طراحی متفاوتی دارند. برخی به صورت اصولی که در دید مخاطب زیبا دیده شود طراحی شده‌اند و برخی به صورت غیراصولی و بدون در نظر گرفتن ترتیب خاصی. قطعاً شما و دیگر رهگذران، جذب فروشگاهی می‌شوید که دارای دیزاین زیبایی باشد و با نگاه کردن به ویترین این احساس به شما دست بدهد که فروشگاه می‌تواند نیاز شما را برطرف کند. دقیقاً پروفایل شما حکم ویترین همان فروشگاه‌ها را دارد که مخاطب را به سمت خود جذب می‌کند. به همین خاطر تاکید می‌شود که به منظور اجرای بازاریابی اینستاگرام حتماً پروفایل خود را بهینه کنید.

بازاریابی در اینستاگرام

۶- تبلیغات در صفحات مرتبط و پرفالوور

برخی از افراد برای افزایش بازدید اکانت خود روش تبلیغات را انتخاب می‌کنند. این روش در بازاریابی اینستاگرام نقش مهمی را ایفا می‌کند که از آن استقبال زیادی هم می‌شود. از طرفی این نوع تبلیغات نسبت به تبلیغات دیگر بسیار ارزان‌تر و معقول‌تر است.

زمانی که اکانتی را پیدا کردید که مخاطبان شما در آن حضور داشتند می‌توانید تبلیغاتی را در آن به سبب معرفی خود انجام دهید. این روش می‌تواند به افزایش فالوور و در نهایت افزایش فروش کمک زیادی کند.

۷- پیدا کردن بهترین زمان برای ارسال پست و استوری

زمانی که در یک جلسه درباره بهترین زمان به اشتراک گذاری پست و استوری در اینستاگرام بحث می‌شود هر شخصی نظر متفاوتی دارد. اما طبق تحقیقات انجام شده تنها یک روش اصولی در خصوص بهترین زمان پست و استوری در اینستاگرام موجود است. حقیقت آن است که هر بیزینس با توجه به مخاطبانی که دارد یک ساعت منحصر به فردی برای به اشتراک گذاری پست و استوری دارد. اگر محتوای اکانت در هر ساعت به صورت دلخواه به اشتراک گذاشته شود قطعاً با گذشت زمان تعداد بازدیدکنندگان از پست و استوری و هم چنین لایک‌های موجود در اکانت کمتر می‌شود.

پس برای جلوگیری از کاهش بازدید و دنبال کنندگان و هم چنین جذب بیشتر مخاطب لازم است که ابتدا بهترین زمان به اشتراک گذاری محتوا متناسب با رفتار مخاطبان تعیین شود سپس طبق آن رفتار شود.

۸- مخفی کردن هشتگ در نظرات

قطعاً می‌دانید که هشتگ گذاری در بازاریابی اینستاگرام دارای چه اهمیتی است. همیشه و همه جا تاکید شده است که برای هر پست و محتوا هشتگ گذاری اصولی گذاشته شود. مقدار هشتگ‌های قرار داده شده در اینستاگرام دارای محدودیت است چرا مه باعث می‌شود کپشن برای مخاطب غیر جذاب به نظر می‌آید. حال روشی که بازاریابان در نظر گرفته‌اند آن است که هشتگ‌ها را در قسم نظرات قرار دهند. البته منظور از این صحبت آن نیست که تمامی کپشن‌ها به قسمت کامنت منتقل شود اما به صورت کلی می‌توان برای جلوگیری از عدم جذابیت کپشن، برخی از هشتگ‌ها را در کامنت‌ها قرار داد.

۹- استفاده از محتوای مخاطبان

یکی از روش‌های تولید محتوای خلاق آن است که از محتوای مخاطبان استفاده کرد. شاید این نوع محتوا را در بسیاری از اکانت‌های بیزینسی و اینفلوئنسری دیده باشید. قطعاً این نوع تولید محتوا باعث می‌شود که به مخاطب حس ارزشمندی منتقل شود. اگر خودتان را جای مخاطب بگذارید متوجه خواهید شد چقدر می‌تواند مؤثر واقع شود؛ بنابراین اگر می‌خواهید در بازاریابی اینستاگرام حرفه‌ای عمل کنید استفاده از این روش را فراموش نکنید.

۱۰- پاسخ دادن به کامنت‌ها

می‌توان گفت که هر چقدر درباره اهمیت تعامل در اینستاگرام صحبت کنیم کم است. به قدری این آپشن دارای اهمیت است که خود اینستاگرام آپشنی نرخ تعامل را برای سنجش میزان تعامل در نظر گرفته است. در واقع هر چقدر که این میزان بیشتر باشد نشان دهنده موفقیت اکانت است. چرا که نرخ تعامل نشان می‌دهد که محتوای شما تا چه اندازه برای مخاطب جذاب واقع بوده و همین امر باعث شده است که نسبت به ایجاد ارتباط قدمی را بردارد.

پاسخ دادن به کامنت‌ها یکی از روش‌های رایج افزایش تعامل است. قطعاً وقتی مخاطب متوجه شود که شخصی منتظر شنیدن نظرات وی است ارتباط بیشتری برقرار می‌کند. به همین خاطر توصیه می‌شود که از انجام این کار غافل نشوید.

بازاریابی در اینستاگرام

۱۱- آشنا بودن با اخبار و آپشن‌های به روز در اینستاگرام

نکته نهایی در بازاریابی اینستاگرام مختص اخبار و آپشن‌های به‌روز در اینستاگرام است. اگر توجه کرده باشید اکانت‌های موفق همیشه در اخبار و آپشن‌های جدید اینستاگرام، به‌روز هستند. در نهایت مخاطب همیشه جذب اکانت‌ها و محتواهایی خواهد شد که به‌روز است. پس فراموش نکنید که به منظور رعایت اصول بازاریابی در اینستاگرام از اخبار و آپشن‌های جدید غافل نشوید.

۱۲- خلق گرافیک با محتوای گیرا

استفاده از محتوای متنی به تنهایی نمی‌تواند شما را به هدف مورد نظر نزدیک کند. به این دلیل که مخاطب علاوه بر محتوای متنی به محتوای گرافیکی هم نیاز دارد. حتی قبل از توجه به محتوای متنی، وی به محتوای گرافیکی توجه می‌کند و سپس به سمت محتوای متنی می‌رود. پس می‌توان گفت که ارزش محتوای گرافیکی اگر بیشتر از محتوای متنی نباشد قطعاً کمتر نیست. به یاد داشته باشید که اگر تمام روش‌های دیگر را با این روش در کنار یکدیگر انجام دهید بی شک نتیجه بی نظیری را دریافت خواهید کرد.

۱۳- شرکت در کمپین‌های اینستاگرامی

اولین کاری که می‌بایست در این راه انجام دهید آن است که اینفلوئنسرهای متناسب با حوزه کاری خود را انتخاب کنید. از آنجایی که بیش از ۴۰۰۰۰ اینفلوئنسر در حوزه‌های مختلف فعالیت می‌کنند پیدا کردن افرادی که فعالیتی شبیه به شما داشته باشند کار دشواری نیست.

در نهایت با ایجاد کمپین‌های مختلف توسط اینفلوئنسرهای مشخص شده می‌توانید کسب و کار خود را به صورت گسترده معرفی کنید.

سخن نهایی

همان‌طور که در این مقاله به آن پرداختیم بازاریابی در اینستاگرام به منظور فروش و جذب فالوور از اهمیت بالایی برخوردار است. لازمه رعایت این نکات و اصول، آگاهی بالا از آن ها است. خلق محتوای باکیفیت، پاسخ دادن به کامنت‌ها و ایجاد تعامل، مخفی کردن هشتگ در نظرات، بهینه کردن پروفایل، آشنا بودن با اخبار و آپشن‌های جدید اینستاگرام و … از نکات اصول بازاریابی محسوب می‌شوند که به طور کامل به آنها پرداختیم. اگر شما هم در این زمینه اطلاعات بیشتری دارید و با نکته‌ای دیگر آشنا هستید که مورد اهمیت است حتماً آن را با ما به اشتراک بگذارید تا ما و دیگر افراد هم از تجربیات شما استفاده کنیم.

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها