ورود به جانویس

۱۳ نکته برای مراقبت از موها که نمی‌دانید!

مراقبت از مو
مراقبت از مو

همه ما می‌خواهیم موهای بلند و پرپشتی داشته باشیم. مرد و زن هم فرقی نمی‌کند. تنها می‌خواهیم موهای خوبی داشته باشیم؛ اما خب هر کاری راهی دارد و باید روتین مخصوص به خودش را دنبال کنیم. اگر رشته‌های کامل و بدون شکستگی؛ یا موهای طبیعی با شکوه فراوان می‌خواهید پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا نکاتی برای مراقبت از موها به شما بگوییم که نمی‌دانید! 😉

روتین چیست؟

به انجام روال منظم و مرتب کارهایی می‌گویند که ما پشت سر هم و در روزهای یکسان انجام می‌دهیم تا به هدف نهایی برسیم.

برای اکثر افراد تشخیص یک روتین خوب نگهداری و مراقبت از مو به کمی آزمون و خطا احتیاج دارد. درست هم هست. چرا که یک رویکرد جهانی وجود ندارد. 🤷🏻‍♀️ همه ما موهای مشابه و یکسانی نداریم و بنابراین روش نگهداری هر یک از ما با هم فرق می‌کند. باید با آرایشگر و یا پزشک مخصوص خود صحبت کنید تا بتوانید به آن روتین صحیح برسید.

روتین مراقبت از مو باید شامل چه مواردی باشد؟

تمیز کردن، نرم‌کننده، محافظ گرما و خشک کردن. البته این موارد برای همه ضروری نیست. اما پایه‌های اصلی یک روتین صحیح را تشکیل می‌دهند. برای مثال ممکن است هرگز از سشوار استفاده نکنید، اما از آنجا که این موارد در روتین بیشتر افراد هست پس ما هم آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

اما قبل از شروع یک نکته مهم. اگر استخر می‌روید و به شنا علاقه دارید درنظر داشته باشید که موهایتان بیشتر در معرض خطر قرار می‌گیرند. برای آگاهی از این مسائل پیشنهاد می‌کنم مقاله ۱۱ راهکار ساده برای مراقبت از مو هنگام شنا را از دست ندهید.

  • شست‌وشو

سلامت مو، از پوست سر شروع می‌شود، بنابراین سلامت و تمیزی آن بسیار مهم است.

سانتیاگو

این کار عموما برای افرادی که موهای نازکی دارند راحت است، اما اگر موهای ضخیمی دارید باید اول آن‌ها را شانه کنید و به قسمت‌های مساوی تقسیم کنید، سپس بشویید.

بخش مهم دیگر انتخاب شامپو است. شامپویی انتخاب کنید که مرطوب‌کننده هم باشد و طراوت را از موهایتان نگیرد. افرادی که موهای پرپشتی دارند عموما باید از روغن‌های مخصوص مو استفاده کنند و افرادی هم که موهای ظریف دارند باید از روغن‌ها اجتناب کنند. در مورد تعداد و دفعات شست‌وشو هم نمی‌شود چیزی گفت. چرا که کاملا به جنس موهایتان بستگی دارد.

  • نرم‌کننده

خیلی‌ها فکر می‌کنند که نرم‌کننده‌ها بی‌فایده هستند، اما کاملا برعکس است. نرم‌کننده‌ها یکی از اساس روتین مراقبت از مو هستند. شما با استفاده از نرم‌کننده می‌توانید رطوبت از دست‌رفته توسط شامپو را به موهایتان بازگردانید. هر دو گروه افرادی که موهای نازک و یا ضخیم دارند باید از نرم‌‌کننده‌ها استفاده کنند؛ تنها درصد نرم‌کنندگی متفاوت است. 🥰

  • محافظ حرارتی

اصلا مهم نیست چه نوع مویی دارید، اگر از سشوار و یا اتو مو و دیگر وسایل حرارتی استفاده می‌کنید پس حتما باید قبل از آن از محافظ‌های حرارتی هم استفاده کنید.

  • خشک کردن

خشک کردن این معنی را ندارد که موهایتان را رها کنید تا خودشان خشک شوند. البته درست است که روش‌های گوناگونی برای خشک کردن مو وجود دارد اما باید روتین مخصوص به خود رعایت شود. اگر موهای ضخیمی دارید حتما کرم‌ها و ژل‌های حاوی روغن را از یاد نبرید. موهای نازک به محصولات سبک‌تری نیاز دارند.

چقدر موهایم را بشویم تا سالم بمانند؟

احساس خارش و یا روغنی که پوست سر به‌طور طبیعی ترشح می‌کند یعنی نیاز به حمام! در غیر اینصورت حمام رفتن ضرورتی ندارد. البته باز هم بستگی به خودتان دارد، اما وسواس‌های فکری را کنار بگذارید و الکی احساس کثیفی نکنید.

اینجا یک راه ساده برای غلبه بر احساس کثیفی داریم. شامپوی خشک.

احتمالا برخی از شما نام این محصول را نشنیده باشید، چرا که به‌تازگی شهرت پیدا کرده است. اگر نمی‌دانید حتما یک سرچ بکنید و راجب این محصول بیشتر مطالعه کنید. برای آشنایی بیشتر با این محصول می‌توانید از سایت بیتوته اقدام نمایید. شامپوی خشک و پودر بچه دو محصولی هستند که سرشار از ویتامین و مواد مغذی مفید هستند و اگر با آن‌ها‌ آشنا شوید محال است ازشان دست بکشید!

خوابیدن روی موهای خیس

کارشناسان هنوز روی این موضوع به یک نظر قطعی نرسیده‌اند، اما هیچکس موافق نیست که روی موهای خیس و کاملا مرطوب بخوابید و اگر اصرار به انجام این کار دارید پس حتما توصیه می‌کنند حداقل از بالش‌ها و روکش‌های دارای فیبر حوله‌ای استفاده کنید.

مراقبت از مو

اما حالا سیزده نکته اصلی!

۱- منتظر سوژه نباشید!

بله؛ منتظر نمانید تا موهایتان دچار مشکل شوند و سپس مراقبت از آن‌ها را آغاز کنید. به قول معروف با دست پیش بزنید که ناگهان غافل‌گیر نشوید.

اشتباهی که برخی افراد مرتکب می‌شوند، وسواس در انتخاب محصولات گوناگون است؛ در حالی که به روتین روزمره مراقبت از مو متعهد نیستند.

ورنون فرانسو

پس با داشتن یک روتین منظم و صحیح مراقبتی، به موهایتان قوت ببخشید؛ نه بعد از آغاز مشکل. و به یاد داشته باشید که روی انتخاب محصول وسواس زیادی به خرج ندهید.

۲- موهای خیس را برس نکشید

بله درست است من هم موهایم را شانه می‌کشم، اما برای مواجه نشدن با مشکل بهتر است به آرام‌ترین روش ممکن این کار را انجام دهید. البته استفاده از برس‌های قدیمی دیگر راهی منسوخ شده است و همه می‌دانند که تا چه حد این کار برای موها مضر است. پس یک شانه چوبی مناسب انتخاب کنید و با آن حال موهایتان را بهتر کنید. 😁

مراقبت از مو

برس زدن موهای خیس با هر برس قدیمی، نه‌تنها ایده خوبی نیست، بلکه آسیب‌زننده است. یک شانه دندانه پهن گزینه بهتری است، اما بهترین گزینه، استفاده از محصولی به نام Tangle Teezer است. این محصول به شکل یک پای کوچک است و در کف دست شما قرار می گیرد. موها را نمی‌کشد و برای هر نوع بافت و یا طول مو قابل استفاده است.

کلی هانت

۳- رعایت روتین شبانه موها

بسیاری از ما شب هنگام موها را به حال خود رها می‌کنیم و یا نهایت آن‌ها دم‌اسبی می‌بندیم و فکر می‌کنیم موها حالشان خوب است! اما غافل از اینکه نه‌تنها موها در این حالت آسیب می‌بینند، بلکه شب‌ها بهترین زمان برای جذب مواد مغذی توسط موها است و شما این زمان را از دست داده‌اید. برای مثال شب‌ها بهترین زمان برای استفاده از شامپو خشک است.

اگر دیدید موهایتان دچار شکستگی شدند پس بدانید مشکل از دم‌اسبی بستن آن‌ها به هنگام خواب است. چرا که باعث شکستگی درست در تاج سر یا هر جایی که کش قرار دارد می‌شود.

خب حالا راهکار جایگزین چیست؟ بهترین کار تا سرتان هم گرم بماند استفاده از یک کلاه ساتن است؛ اما اگر دوست ندارید می‌توانیدموهایتان را به صورت آناناسی ببندید. 🥰

۴- به‌طور مرتب به آرایشگاه بروید

حتی اگر دوست دارید موهایتان بلند و بلندتر شوند باز هم دائم به آرایشگاه بروید و آن‌ها را کوتاه کنید. اصلاح منظم به حفظ سلامت موهای شما کمک می‌کند.

اصلاح منظم می‌تواند از آسیب رساندن به موهایتان و یا به‌هم ریختن انتهای آن‌ها جلوگیری کند.

مایکل دوئناس

شاید بخواهید همین الان قیچی را بردارید و دست ‌به‌کار شوید، اما نه صبر کنید!

گفتم که تنها رفتن به آرایشگاه.

کوتاه کردن‌های خانگی نه‌تنها کمک نمی‌کند، بلکه دردسر ساز هم می‌شود. تنها کوتاه کردن با قیچی تیز آرایشگاه‌ها فایده دارد.

۵- بیش از حد از شامپو استفاده نکنید

اگر موهای خشک و نرمالی دارید خب احتمالا خودتان زیاد حمام نمی‌روید؛ اما اگر موهای چربی دارید و زیاد از شامپو استفاده می‌کنید پس این قسمت را از دست ندهید.

اگرچه شستن پوست سری که هر روز مقدار زیادی روغن تولید می‌کند وسوسه انگیز است، اما راه خوبی نیست. اگر موهایتان به سرعت چرب می‌شوند، شامپو روزانه نزنید. این کار منجر به تولید بیش از حد روغن می‌شود که آن را چرب‌تر و سنگین می‌کند. در عوض بهترین گزینه استفاده از شامپوی خشک است.

جاناتان کلمبینی، مدیر خلاق سبک و رنگ لورآل پاریس

۶- رعایت قوانین خشک کردن موها

اگر شما هم از افرادی هستید که دائم از فر مو، اتو مو و سشوار و… استفاده می‌کنید پس حتما باید با قوانین آن آشنا باشید. خشک کردن و یا حالت دادن به موها خوب است، آن‌ها را زیبا می‌کند؛ اما باید حتما قبل از استفاده از این دستگاه‌ها موهای خود را خشک کنید. در غیراینصورت به‌معنای واقعی موهایتان سرخ می‌شوند. اما خب چگونه قبل از سشوار کشیدن موهایتان را خشک کنید؟ اینجاست که کشف تکنیک‌های عالی خشک‌کردن موها در هوا می‌تواند بسیار مفید باشد! 😁

کاش موضوع تنها به همان سرخ شدن موهایتان ختم می‌شد، این کار بسیار مضر است و در دراز مدت باعث کم‌آب شدن، شکنندگی، آسیب‌دیدگی و شکستگی موهایتان می‌شود. مهم‌ترین نکته هم اینکه محافظ حرارتی فراموش نشود!

۷- از پایین به بالا شانه کنید

مهم نیست که بافت موهایتان چگونه است، همیشه از انتها به سمت ابتدا موها را گره گشایی کنید. بله منظور منم این نیست که از سمت پایین شانه را به سمت سرتان بکشید، بلکه از انتهای موها گره‌ها را آزاد کنید و بعد که تا حداکثر توانتان این کار را انجام دادید، آن‌گاه موها را شانه کنید.

۸- قسمت طرز استفاده از محصولات را مطالعه کنید

شاید ما می‌دانیم که شامپو برای استعمال خارجی است، اما باور کنید طرز استفاده از بسیاری محصولات را نمی‌دانیم. گاهی محصولی را که باید اسپری شود به مو نزدیک می‌کنیم و فقط روی مو میریزیم، مبادا مقداری از آن حدر رود! 😂 اما برخی محصولات باید کمی در معرض هوا قرار بگیرند تا بهترین اثرگذاری را داشته باشند. پس با دقت تمام برگه طریقه استفاده محصولات را مطالعه بفرمایید و سپس از آن استفاده کنید.

۹- آن برگه را یک بار دیگر بخوانید

روی آن برگه حتما نوشته شده که چقدر باید از آن استفاده کنید؛ روزانه، هفته‌ای دو بار، ماهی دوبار و… من از همین تریبون از شما خواهش می‌کنم که نسبت به آن پایبند باشید. فکر نکنید که استفاده زیادی از یک محصول فواید آن را بیشتر می‌کند، خیر. تنها مضرات آن را بیشتر می‌کند. شامپو، شامپوی خشک، اسپری حالت‌دهنده، انواع پاک‌کننده و… همگی قوانین مخصوص به خود را دارند.

برعکس تا می‌توانید از اسپری‌های طراوت‌دهنده و هیدراته مو استفاده کنید.

۱۰- به جنگ موهایتان نروید!

این را روی یک برگه بنویسید و به در حمام بزنید: شما می‌خواهید از موهایتان مراقبت کنید، نه اینکه آن‌ها را از بین ببرید.

دیوانه می‌شوم وقتی می‌بینم مردم با یک حوله و در خشونت تمام موهایشان را خشک می‌کنند.

تونی چاوز

البته این موضوع تنها برای خشک کردن نیست. بسیاری از مردم حتی هنگام شست‌وشو هم با موهایشان بدرفتاری می‌کنند.

درعوض بهتر است موهایتان را تنها با فشار دادن حوله به آن‌ها از سمت ریشه تا انتها خشک کنید.

۱۱- موهایتان را مجبور نکنید چیزی باشند که نیستند!

در این عصر پرهیاهوی اینستاگرام همه ما یاد گرفتیم تا خودمان را تغییر دهیم. چیزی باشیم که نیستیم؛ اما خواهش می‌کنم با موهایتان این کار را نکنید. موها ساختاری نازک و لطیف دارند و هرگونه تغییر حالت اجباری می‌توانند دلشان را بشکند و بدنشان را ضعیف کند. 😓

پس موهایتان را همانگونه که هستند بپذیرید.

۱۲- اکستنشن کنید!

خیلی خلاصه و مفید، در یک کلام اکستنشن کنید. ما همیشه آن چیزی را می‌خواهیم که نداریم. اگر موهای کم‌پشتی داریم که به‌طور خوبی رشد نمی‌کنند دنبال استفاده از انواع مواد شیمیایی می‌رویم، اما بهترین گزینه شاید اکستنشن باشد. اکستنشن نسبت به دیگر محصولات شیمیایی استرس کم‌تری به مو وارد می‌کند و عموما نتیجه خوبی هم دارد.

۱۳- موهایتان را دستکاری نکنید

اگر متوجه آسیبی در موهایتان شدید و یا هر مورد دیگری، شروع به دستکاری آن‌ها نکنید. در عوض به آرایشگاه و یا پزشک خود مراجعه کنید و بخواهید تا موهایتان را بررسی کند و راهکاری برای مراقبت از موهایتان به شما پیشنهاد دهند.

و در پایان

همه ما گاهی دوست داریم ظاهر جدید امتحان کنیم و حالت جدیدی به چهره و موهایمان دهیم. قبول است، اما گاهی. این تغییرهای دائمی در نهایت منجر به اتفاقات ناگواری می‌شود.

حالا شما به ما بگویید چه روش خاصی را برای حفاظت از موهایتان به‌کار می‌برید؟

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته‌بندی‌ها